Arpa çimi, arpa bitkisinin ( Hordeum vulgare ) genç yaprağıdır . Bazen “arpa yaprakları” veya “arpa yeşili” olarak adlandırılan arpa otu, klorofil ve antioksidanlar  (lutonarin ve saponarin gibi) bakımından zengindir ve ayrıca gama-aminobutirik asit (GABA), ferulik asit, vitaminler ve mineraller içerir.

Arpa Otu İçin Kullanım Alanları

Taraftarlar, arpa çimenlerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı kronik sağlık koşullarına yardımcı olabileceğini iddia ediyor:

Ek olarak, arpa otunun uykuyu iyileştirdiği, kilo kaybını arttırdığı, enerjiyi arttırdığı, iltihabı azalttığı, sindirim sistemini uyardığı ve bağışıklığı arttırdığı söylenir .

Arpa çim suyu bazen buğday çimi suyuyla karşılaştırılır . Bir araştırmaya göre , çeşitli çim içeceklerini örnekleyen katılımcılar, buğday çimi içeceğinin sevildiğini ancak arpa çim içeceğinin beğenilmediğini buldular.

Arpa ÇİMİ tozunun Faydaları

Sindirim sağlığı

Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlığın temel taşlarından biridir; Arpa Otu, midenin astarı tarafından hidroklorik asit üretmek için ihtiyaç duyulan doğal bir organik sodyum kaynağıdır (onsuz sindirilemez). Sindirim enzimleri bakımından da zengin olan bu maddeler, gıdalardaki toksik ve sindirilemez maddelerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bu ihale genç çimen, işlenmiş gıdaları yemenin etkilerine karşı koymaya ve genel bir enerji artışı sağlamaya yardımcı olacak doğal bir temizleyici olan klorofil açısından da son derece yüksektir.

Detoksifikasyon

Son derece alkalileştirici ve temel vitaminler ve mineraller bakımından zengin olan Arpa Otu, güneş ışığını bitki içindeki enerjiye dönüştüren bir bileşik olan bol miktarda klorofil kaynağıdır. Klorofil tüketildiğinde, vücuda zararlı toksinlerin ve safsızlıkların detoksunu yapan, kan dolaşımına bir oksijen akışı salar, toksik kimyasallara ve ağır metallere bağlanma ve bunları temizleme yeteneğine sahiptir.

Arpa Otu, hasarlı hücreleri ve dokuları yenileyerek radyasyon ve hücresel hasardan koruma sağlar. O kadar güçlü bir temizleyicidir ki baş ağrısı, döküntü ve mide bulantısı gibi detoks semptomlarından kaçınmak için yavaşça başlatılması önerilir. Bu normaldir ve genellikle hücrelerden ve dokudan toksinlerin salınmasıyla tetiklenir, ancak bu belirtiler devam ederse sağlık uzmanınıza başvurmanız önerilir. 

Bağışıklık Güçlendirme

Arpa Otu, vitaminler, mineraller, amino asitler, antioksidanlar ve enzimler gibi bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan birçok önemli besinde doğal olarak yüksektir.

Hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlarla mücadele çabalarında vücudun genel sağlığı için çok önemli olan C vitamini son derece yüksektir. Beyaz kan hücreleri, diğer hücrelere göre 20 kat daha fazla C vitamini içerir ve bağışıklık sisteminin optimum kapasitede çalışmasını sağlamak için sürekli ikmal gerektirir.

Bağışıklığı destekleyen diğer vitamin ve minerallerin yanı sıra, Arpa Otu “ arginin ” amino asidinde yüksektir . Bu özellikle vücudun yanıklar, yaralanmalar ve yaralardan iyileşmesine yardımcı olur.

Vücudu Alkalize Ediyor

Alkali gıdalarla dengelenmeden çok fazla asit oluşturan gıdalar yerseniz, vücut kanın Ph – normal kan Ph’sını 7.35 – 7.45 arasında sıkı bir şekilde düzenler, çok fazla asit oluşturan gıdaların sonucu vücuda birçok yönden felaket olur. . İlk olarak alkali mineralleri kemiklerinizden ve kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi dişlerinizden çeker. Bu anlaşılır bir şekilde osteoporoz da dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir. Vücut ayrıca fibromiyaljinin birincil nedenlerinden biri olan kaslarda fazla asit depolayacaktır. Kontrol altında tutulmazsa, vücudunuz bir “asidoz” durumuna girebilir, bu arteriyel Ph 7.35’in altına düştüğünde ortaya çıkar – kronik asidoz vücut dokusunu aşındırır ve kontrol edilmezse tüm hücresel aktiviteleri ve fonksiyonları keser.

Arpa Çimi içerdiği alkalin minerallerin miktarı nedeniyle yüksek oranda alkalileştiricidir (kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum vb). Kan PH’ındaki uyumsuzluğun neden olabileceği birçok sağlık sorununa karşı koruma sağlarken, vücutta sağlıklı bir asit-alkalin dengesini geri kazanma yeteneğine sahiptir.

Ülseratif Kolit

Ülseratif kolit, bağırsaktaki düşük seviyeli dost bakterilere ve bağırsakta toksin birikimine bağlıdır. Arpa çimi, dost bakterilerin büyümesini uyararak bunun tersine yardımcı olur, bu da iltihabı azaltmaya ve semptomları iyileştirmeye yardımcı olur. Arpa çimi, epitelyal NF-k adı verilen de dahil olmak üzere bağırsaktaki enflamatuar kimyasalların miktarını azaltarak ve bağırsakların su içeriğini dengeleyerek bu zayıflatıcı durumla mücadeleye yardımcı olur. Çalışmalar ayrıca arpa çimenlerinin bağırsaklardaki dost bakteri miktarını arttırdığını göstermektedir.

Önerilen Dozaj:
İlk 2 ay günde 1 çay kaşığı (Kahvaltınızdan 30 dakika önce tüketilmelidir)
smoothies, meyve suyu, su, süt, yoğurt veya diğer yiyeceklere eklenebilir
Vücudun herhangi bir detoksifikasyon reaksiyonuna alışmasını sağlamak için arpa çimi kademeli olarak verilmelidir.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.