Bu yazıda brokoli tozunun beslenme profilini ve potansiyel sağlık yararlarını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Büyük bir sebze ailesinin üyesi olan brokoli, glikozinolat adı verilen yüksek düzeyde sağlıklı bileşikler içerir. Diyetinizde yeterince brokoli tüketemiyorsanız, brokoli tozu bu besleyici sebzenin uygun bir kaynağıdır ve aynı sağlık yararlarının çoğunu daha konsantre bir şekilde sunar.

USDA tarafından yayınlanan beslenme verilerine göre taze brokoli yaklaşık yüzde 90 su içermektedir ve mükemmel bir C ve K vitamini kaynağıdır Brokoli tozu yapmak için kurutulduğunda, suyun çoğu uzaklaştırılır. Bu kalanları yoğunlaştırır, daha fazla kalori ve havaya dayanıklı besinleri daha küçük bir alana sıkıştırabilir. Özellikle düşük ısıda kurutulmuş brokoli tozu konsantre bir C ve K vitamini kaynağıdır çünkü C vitamini gibi daha hassas besinler bile, gıdalar düşük ısıda kurutulduğunda kolayca yok edilemez.

C vitamini belki de en iyi antioksidan özellikleri ile bilinir, ancak aynı zamanda kollajen sentezini uyarır, demir emilimini arttırır ve hormonların ve nörotransmiterlerin sentezinde rol oynar. Diğer taraftan, K Vitamini, kardiyovasküler sisteminiz için iyi olduğu düşünülmektedir, çünkü kalsiyumun kemiklere doğrudan yönlendirilmesine yardımcı olarak kan damarlarında kalsiyum birikmesi riskini azaltmaktadır.

Brokoli ayrıca, çoğu çözünmez lif olan, bağırsak düzenini teşvik eden ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olan, oldukça iyi bir miktarda diyet lifi içerir . Taze brokoli kurutulur ve yeşil bir süper gıda tozuna dönüştüğünde , içerdiği tüm lif küçük bir alana sıkıştırılır ve bu da brokoli tozunu oldukça konsantre bir lif kaynağı yapar.

Bununla birlikte, önerilen porsiyon saf brokoli tozu tipik olarak 1 ila 3 çay kaşığı arasındadır; bu, bir bardak taze brokoliden daha az yemeye eşdeğerdir, bu nedenle brokoli tozunun önerilen günlük lif alımına katkısı abartılmamalıdır.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.