Bitki bazlı bir diyetle yeteri kadar protein almanın birçok yolu olsa da, vegan protein tozu ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Soya, kenevir, bezelye, pirinç ve yer fıstığı, vegan protein tozlarının örnekleridir.

1- Bezelye Proteini

Bezelye protein tozu, bildiğimiz tatlı yeşil bezelyeden değil, yüksek proteinli aynı familyadan sarı bezelye ile yapılır. Vegan beslenen bireyler için çok önemli bir protein kaynağıdır.

Bezelye protein tozunun servis edildiği bir çeyrek fincan (28 gram), markaya bağlı olarak yaklaşık 21 gram protein ve 100 kalori içerir. Diğer baklagiller gibi temel amino asit metiyonini de düşüktür. (*1)

Bununla birlikte bezelye proteini, özellikle çalışan kasları yakmaya yarayan ve vücudunuzu kas proteini yapmak için teşvik eden temel dallı zincirli amino asitler yani (BCAA’lar) lösin, izolösin ve valin bakımından zengindir. (*2)

12 haftalık bir çalışmada, 161 genç erkek, ağırlık egzersizinden hemen sonra olmak üzere günde iki kez 25 gram veya yaklaşık 1 ons bezelye proteini tozu yedi. En zayıf katılımcıların, pazı kas kalınlığında% 20’lik bir artış olduğu, plasebo grubunda ise sadece% 8 olduğu görülmüştür.

Ayrıca bezelye proteini ile elde edilen kas kazanımları, peynir altı suyu proteini tüketenlere benzerlik göstermektedir.

Özet olarak; Bezelye protein tozu, kas oluşumunu desteklemek için BCAA’lar bakımından zengindir. Ön araştırmalar kas kazanımını desteklemesinde peynir altı suyu proteini kadar etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca kendinizi zinde hissetmenize ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

2- Kenevir Proteini

Kenevir proteini, kenevir bitkisinin tohumlarından gelir, ancak öforik bileşik tetrahidrokanabinolün (THC) sadece eser miktarlarını içerecek şekilde yetiştirilmiş çeşitidir. Bu da esrar ile alakası olmadığının göstergesidir. (*3)

Kenevir protein tozunun bir çeyrek bardağı (28 gram) porsiyon, markasına bağlı olarak yaklaşık 12 gram protein ve 108 kaloriye sahiptir. Aynı zamanda omega-3 yağının bitki formu olan mükemmel bir lif, demir, çinko, magnezyum ve alfa-linolenik asit (ALA) kaynağıdır.

Kenevir temel amino asit lizinide düşük olduğu için, tam bir protein değildir. Bununla birlikte, rutin olarak bakliyat çeşitleri veya kinoa tüketirseniz, bu boşluğu doldurabilirsiniz.

3- Kabak Çekirdeği Proteini

Kabak çekirdeği, protein ve sağlıklı yağ bakımından yüksektir. Toz haline getirildiğinde, yağın çoğu kaldırılır ve bu da kalorisini azaltır.

Kabak çekirdeği protein tozunun servis edildiği bir çeyrek bardak (28 gram), markaya bağlı olarak yaklaşık 103 kalori ve 18 gram protein sağlamaktadır. Treonin ve temel amino asitleri de düşük olduğu için, tam bir protein değildir.

Yine de, kabak çekirdeği proteini oldukça besleyicidir, ayrıca yüksek miktarda magnezyum, çinko, demir ve diğer minerallerin yanı sıra faydalı bitkisel bileşikler sağlar.

4- Pirinç Proteini

Pirinç protein tozunu bulmak kolay ve diğer tozlara göre nispeten daha ucuzdur. Pirinç protein tozunun servis edildiği bir çeyrek bardak (28 gram), markaya bağlı olarak, yaklaşık 107 kaloriye ve 22 gram proteine sahiptir. Temel amino asit lizininde düşüktür, ancak kas oluşumunu desteklemek için iyi bir BCAA kaynağıdır. (*4)

Aslında yapılan araştırmalarda, ağırlık egzersizinden sonra tüketildiğinde, kas büyümesinin desteklenmesinde peynir altı suyu kadar etkili olduğu görülmüştür.

8 haftalık bir çalışmada, haftanın üç günü, ağırlık egzersizinden hemen sonra 48 gram veya 1.6 ons pirinç proteini tozu tüketen genç erkekler, aynı miktarda peynir altı suyu proteini tüketen erkeklerde olduğu gibi, pazı kas kalınlığında % 12’lik bir artışa sahip olduğu görülmüştür.

5- Soya Proteini

Soya proteini tozu, bitki proteini için nadir görülen tam bir proteindir. Ayrıca kas gücü ve büyümesini desteklemek için BCAA’larda yüksektir.

Soya proteini tozu servis eden bir çeyrek bardak (28 gram), markaya bağlı olarak yaklaşık 95 kaloriye ve 22 gram proteine sahiptir. Ek olarak, kolesterolünüzü düşürebilecek bazılarını içeren faydalı bitkisel bileşenleri içerir.

Piyasada genetiği değiştirilmiş çok fazla soya bitkisi olduğundan dolayı, son yıllarda Soya Proteini kullanımı oldukça düşmüştür.

6- Ay Çekirdeği Proteini

Ayçiçeği tohumlarından elde edilen protein, nispeten yeni bir vegan protein tozu seçeneğidir. Ayçiçeği çekirdeği protein tozunun bir çeyrek bardağı (28 gram) porsiyonu, markaya bağlı olarak yaklaşık 91 kalori, 13 gram protein içerir ve kas geliştirici BCAA’lar sağlamaktadır. Temel aminoasitler düzeyinde iyi bir kaynaktır.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.