Çikolata için bir tutkuya sahipseniz, ancak işlenmiş yiyecek veya şekere yüklenmek istemiyorsanız, kakao sizin için iyi bir seçenek olabilir. Kakaonun ilk olarak Orta Amerika’nın Maya uygarlığı tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa’ya tanıtıldı ve hızla sağlığı geliştiren bir ilaç olarak popüler hale geldi. Ham Kakao tozu, kakao çekirdeklerini ezerek ve yağ veya kakao yağını gidererek yapılır. Bugün, kakao çikolata üretimindeki rolü ile ünlüdür. Bununla birlikte, modern araştırmalar gerçekten de sağlığınıza fayda sağlayabilecek önemli bileşikler içerdiğini ortaya koymuştur.

Sağlık için Faydaları

Kakao çekirdeği, magnezyum, kükürt, kalsiyum, demir, çinko, bakır, potasyum ve manganez gibi birçok temel mineral bakımından zengindir.

Neal’s Yard Remedies’teki bitki uzmanı Tipper Lewis, HuffPost UK Lifestyle’a şunları söylüyor: “Kakao, bir numaralı magnezyum kaynağı gibi görünüyor. Magnezyum, beyin kimyasını dengeler, güçlü kemikler oluşturur ve kalp atışlarını ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.” (*1)

Bu gibi yüksek antioksidan seviyeleri, serbest radikallerin oluşmasını önleyerek kardiyovasküler ve sinir sistemini destekler.

Güçlü Bir Antioksidandır

“Kakao ayrıca yaban mersini, kırmızı şarap ve siyah ve yeşil çaylar da dahil olmak üzere bugüne kadar test edilen herhangi bir yiyecekten daha fazla antioksidan flavonoid içerir” diyor Tipper. “Aslında, yeşil çayın içinde bulunan antioksidanların miktarının dört katına sahip.”

Ve sadece sağlığa faydalı değil, kakao aynı zamanda “kükürt” güzellik mineralini de içeriyor.

Lewis, “Kükürt güçlü tırnaklar ve saçlar oluşturur, güzel cildi destekler ve karaciğeri detoksifiye eder” diyor.

Sadece sağlık için değil aynı zamanda ruh halini de güçlendiriyor.

Lewis, “Kakao beyindeki serotonin seviyesini yükseltir; böylece bir anti-depresan olarak davranır, PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olur ve refah duygusunu arttırır” diye açıklıyor.

Nasıl Kullanılır?

Smoothie’lere, çaylara, tatlılara, çiğ yiyecek barlarına veya çikolatanın lezzetine ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir yemeğe ekleyin. Tüm tatlı pişirme türleri için kullanın veya besleyici bir karışımın parçası olarak diğer süper gıda maddeleriyle karıştırmayı deneyin.

Çikolatalı milkshake için ham kakao tozunu tarifinizde kullanabilirsiniz.

Kakao, daha zengin, çikolatalı bir tat vermek için favori sağlıklı smoothie tarifinize eklenebilir.

Sağlık yararlarını arttırmak ve lezzetini zenginleştirmek için favori granola bar karışımınıza kakao ekleyin.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.