Arpa Çimi, arpa bitkisinde yetişen yumuşak yeşil sürgünleri ifade eder. Dünyanın en eski yetişkin tatlı çimlerinden biridir ve M.Ö. 5000 yıllarında bile tarihini izler. Arpa otunun keşfi, eski Yunanlılar ve Romalılar arasındaki popülaritesinin nedenleri olan besin yoğunluğuna ve çok boyutlu faydalarına atfedilen “doğanın en iyi fast-food’u” olarak ilan ediyor. Hayvan yemi olarak kullanılmasının yanı sıra, son zamanlarda geniş bir yelpazede hastalıkları tedavi edebilmesi için dünya genelinde popülerlik kazanmaktadır.

KULLANIMI

Arpa çimi tozunu, suyla veya diğer sıvılarla karıştırarak kendinize sağlıklı ve lezzetli içecekler hazırlayabilirsiniz. Günde iki defa bir tatlı kaşığı arpa çimi tozunu, maksimum 30 derece suya veya meyve suyuna karıştırarak, yemeklerden 20 dakika önce aç karnına içiniz. Metal kaşık dışında bir kaşık kullanınız.

ARPA ÇİMENİ TOZUNUN BESİN DEĞERLERİ

Arpa, A vitamini, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ​​vitamini, folat, C vitamini (askorbik asit), E vitamini (alfa) gibi vitaminlerle dolu, besin açısından zengin bir süper besindir. tokoferol) ve K vitamini (filokinon). Magnezyum, fosfor ve potasyum gibi bol miktarda elektrolit, çinko, demir ve kalsiyum gibi diğer esansiyel mineralleri içerir. Arpa otu ayrıca güçlü antioksidanlar, esansiyel amino asitler ve faydalı enzimlerin zengin bir sağlayıcısıdır. Ayrıca vücuda değerli lifler sağlar ve zararlı kolesterol sağlamaz.

GÜÇLÜ BİR ANTİOKSİDANDIR

Arpa Çimi güçlü antioksidanlar içerir. E vitamini ve beta karoten ile birlikte, arpa otu, enerji metabolizması sırasında üretilen oksijensiz radikallerin etkilerini nötrleştirmeye yardımcı olan sağlıklı ve kritik enzim süperoksit dismutazın en güçlü tedarikçisidir. Bu radikal temizleyicilerin koruyucu etkisi, oksidatif stresin neden olduğu çok çeşitli hastalıkların gelişimini önler.

BAĞIRSAKLARI KORUR – ÜLSERATİF KOLİTİ ÖNLER

Arpa Çimi, bağırsak dostu bakteriler üzerindeki uyarıcı etkisine bağlı ülseratif kolit tedavisinde değerlidir (*1) Bağırsaktaki provokatif kimyasalları azaltarak, ülseratif kolit ile ilişkili iltihapların ve diğer ilgili semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Bu besin bakımından zengin olan besin ayrıca bağırsaktaki akışkanlığın dengelenmesine yardımcı olur ve vücuttaki biriken toksinleri ortadan kaldırır.

DOĞAL DETOKS

Arpa çiminin temizleme kabiliyeti, özellikle çocuklarda davranış ve öğrenme bozukluklarına neden olabilecek kurşun da dahil olmak üzere vücuttaki zararlı ağır metallerin elimine edilmesinde etkilidir. Detoksifikasyon eylemine en çok katkıda bulunanlar çinko, selenyum ve bakırdır. Ayrıca, bol miktarda klorofil ve beta-karoten, mukus ve kristalize asitler gibi atık malzemelerin yok edilmesini uyarır. Ayrıca metabolik süreçleri destekler ve karaciğeri güçlendirmeye ve detoksifiye etmeye yardımcı olur.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Arpa Çimi, vücudun bağışıklık savunma mekanizmasının güçlendirilmesine destek olur. Düzenli tüketim vücuttaki optimal bağışıklık hücrelerinin üretimini dengelemek için gerekli beslenmeyi sağlar. Etkili ve güçlü bir bağışıklık savunma sistemi, enfeksiyonları şiddetle savaşır ve ölümcül hastalıkların gelişmesini önler.

ZARARLI BAĞIMLILIKLARLA SAVAŞIR

Arpa çimi ayrıca çeşitli bağımlılıklarla savaşmak için bir çaredir. İçinde glutamik asidin bulunması, alkol, kahve, nikotin, ilaçlar ve hatta şekerli tatlılar gibi zararlı maddeler için özlemini engeller.

YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Arpa otu, hiçbir yan etkisi olmadan hücrelerin yenilenmesini teşvik etmenin doğal bir yoludur. Arpa otundaki mavi bir pigment olan klorofil, B vitamini, demir ve psikosiyanin gibi hayati bileşenler kemik iliğini iyileştirir ve beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Arpa otunun bu yenileyici etkisi, yaşlanma hücrelerini gençleştirerek ve sağlıklı ve genç cildin korunmasına yardımcı olarak yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur. İçinde bulunan faydalı enzimler kan kalitesini yükseltir, sindirimi düzenler ve tüm vücut için gençleştirici tonik olarak çalışır.

Bu araştırmalarda ortaya çıkan bilgilere göre arpa çiminde:

  • İnek sütündekinin 11 katı kalsiyum
  • Ispanak ve brokolide bulunanın 5 katı demir
  • Tam buğdaydakinin 4 katı B1 vitamini
  • Portakaldakinin 7 katı C vitamini
  • Hayvansal kaynaklı en zengin çinko içeriği kadar çinko vardır.

DİKKAT!

Arpa Çimi, genellikle güvenli olmasına rağmen, bazı insanlar boğazda ve ağzında kusma, kaşıntı ve yanma hissi gibi semptomlarla arpa tanesine duyarlı bir şekilde reaksiyon gösterebilir. Bu tür insanlar, reaktiviteyi daha iyi anlamak için arpa otu kullanmaktan kaçınmalı veya bir tıp uzmanıyla görüşmelidir.

Tahıl içermeyen saf arpa otu hiç glüten içermezken, çölyak hastalığından muzdarip olan insanlar, glüten proteini içerebileceklerinden tahıldan yapılan arpa ürünlerinin kullanımından genellikle kaçınmalıdır. Çölyak hastalığı, vücuttaki hayati besinlerin emilimini engeller ve beyin, karaciğer ve sinir sistemi ile ilgili ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Arpa otunu ilk kez denemeden önce doğal olarak dikkatli olunması, özellikle hassasiyet bilinmediğinde daima tavsiye edilir. Hamilelik ve emzirme gibi özel durumlarda, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için arpa otunun uygun dozajını ve etkilerini anlamak için bir uzmana danışmanız önerilir.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.